وبلاگ

امنیت شبکه چیست ؟

راهکارهای امنیت شبکه

 

به کلیه فعالیت هایی که باعث جلوگیری از مشکلات امنیتی در شبکه میشود . امنیت شبکه میگویند که به صورت اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری انجام میشوند . راهکار های امنیت شبکه بسیار گسترده هستند . در زیر به تعدادی از آنها اشاره میکنم :

کنترل دسترسی
امنیت شبکه بی سیم ( وایرلس )
مقابله با ویروس و بد افزار
امنیت وب
تحلیل عملکرد
شبکه مجازی خصوصی ( vpn )
جلوگیری از دست رفتن اطلاعات
مدیریت رویداد ها
امنیت ایمیل
فایروال ( سخت افزار و نرم افزار )
تقسیم بندی شبکه
امنیت تلفن همراه

کنترل دسترسی

تمامی شبکه های خصوصی و عمومی باید با اعمال محدودیت های دسترسی که معمولا توسط ip و mac adress انجام میشوند . سطح امنیت شبکه خود را بالا ببرند . یکی از بهترین کارها در این مورد غیر فعال سازی پورت هایی است که از آن ها استفاده نمیشود . با اینکار دسترسی عموم به سیستم محدود شده و فقط افراد مجاز دسترسی خواهند داشت .
امنیت شبکه بی سیم ( وایرلس )

همانطور که میدانید شبکه های بیسیم از امنیت کمتری به نسبت بقیه شبکه ها برخوردار هستند پس باید در اعمال مسائل امنیتی آن ها دقت بیشتری بفرمایید .
مقابله با ویروس و بد افزار

برخی مواقع آنتی ویروس ها بصورت پنهانی وارد میشوند و خسارات جبران ناپذیری را به مجموعه وارد میکنند . استفاده از آنتی ویروس ها و ضد بد افزار ها تا حد بسیار زیادی این مشکلات را برای شما حل میکنند . چنین ابزار هایی به عنوان راهکار های سازمانی و شرکتی به صورت گسترده در دسترس شما هستند . در انتخاب آنتی ویروس ( مخصوصا که چون در ایران تحریم هستیم ) نهایت دقت را داشته باشید . و حتما لایسنس اورجینال تهیه بفرمایید .
امنیت وب

این کار به صورت شناسایی وب سایت های مخرب و جلوگیری از دسترسی آنها انجام مشیود . لازم بذکر است باید تدابیر ویژه ای برای امنیت وب در نظر گرفته شود .
تحلیل عملکرد

با تحلیل و بررسی رفتار های مخرب در شبکه میتوان از عملکرد های مخرب جلوگیری کرد . مانیتورینگ شبکه به صورت مداوم ضروری است .
شبکه مجازی خصوصی vpn

استفاده از شبکه خصوصی امن در صورت داشتن قابلیت رمزگذاری به شما کمک فراوانی در تبادل اطلاعات خواهد کرد .
جلوگیری از دست رفتن اطلاعات

باید این اطمینان برای تیم پشتیبانی امنیت حاصل شود که اطلاعات محرمانه مجموعه و سازمان توسط کارمندان و افراد دیگر به بیرون درز نکند . این موضوع ابعاد بسیار گسترده ای دارد که Data loss prevention نامیده میشود .
امنیت ایمیل

ایمیل محیط مناسبی برای نفوظ هکرها که معمولا بصورت فیشینگ ، بد افزارها و ویروس انجام میشود . به همین منظور باید تدابیر لازم برای امنیت وب در نظر گرفته شود .
فایروال ( دیوار آتش )

یکی از مهم ترین موارد کنترل ترفیک درخواست ها فایروال میباشد . این ابزار بصورت سخت افزار و نرم افزار در دسترس هستند . از جمله مواردی که فایروال در آن تاثیر گذار است . مسدود سازی اطلاعات مغایر با قوانین میباشد .
تقسیم بندی شبکه

به این صورت است که با تقسیم بندی شبکه در صورتی که برای یک قسمت از شبکه مشکل امنیتی بوجود بیاد . اون مشکل بر روی بقیه سطح شبکه تاثیر نخواهد گذاشت .
امنیت تلفن همراه

یکی از عواملی که به نسبت بقیه عوامل جدیدتر هستند تلفن های همراه میباشند . به دلیل شخصی بودن گوشی ها ، امکان نفوظ آنها بسیار ساده تر میباشد . تیم امنیتی باید راهکار های مناسب برای جلوگیری از نفوظ را فراهم سازد .

 

لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با واحد مهندسی فروش نرم افزار شرکت آلما شبکه تماس حاصل فرمایید. آلما شبکه نماینده رسمی سیمانتک Symantec در ایران و ارائه دهنده لایسنس های اورجینال و قابل ثبت نرم افزارهای امنیتی برای اولین بار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هفده =